Studio

DSC02548

Crystalic Studio jako nieodłączna część Crystalic Records, jest niespotykanym miejscem, które czyni Crystalic tak wyjątkową wytwórnią. Jest to miejsce dostępne wyłącznie dla artystów Crystalic, gdzie stworzone zostały warunki do nagrywania na światowym poziomie. Dzięki tym unikatowym możliwościom artyści, z którymi współpracujemy, mają nie tylko szansę zrealizowania profesjonalnie swoich nagrań, ale również ich wypromowania pod skrzydłami Crystalic Records.

 

Zacznijmy jednak od początku.

Studio zostało wybudowane absolutnie od zera. Już na etapie projektowania opiekę nad akustyką wnętrz wzięła na siebie firma Acousticity (www.acousticity.pl), od lat znana na rynku z wyjątkowej dbałości zarówno o walory akustyczne jak i estetyczne. Zanim jeszcze pierwsze maszyny wjechały na plac budowy, przygotowane zostały dokładne projekty, analizy akustyczne i wizualizacje. Izolacja akustyczna, wentylacja i klimatyzacja zaprojektowane zostały szczegółowo zapewniając wysoki komfort pracy. Stworzono koncepcję adaptacji dostosowanej do naszych wymagań, dobrano najwyższej jakości materiały akustyczne i wykończeniowe. Od strony sprzętowej powstał kompletny projekt oparty o znane i cenione urządzenia, stosowane na świecie do produkcji największych przebojów. 

Następnie przystąpiliśmy do prac. W ich efekcie powstały 3 pomieszczenia nagraniowe z całą infrastrukturą umiejscowione w osobnym budynku w podwarszawskim Izabelinie. W tak kameralnych warunkach czuć atmosferę sprzyjającą twórczej pracy, co dobrze słychać w wydawanych przez nas utworach.

Centrum dowodzenia stanowi reżysernia. Stworzone w niej warunki akustyczne pozwalają na dokładną kontrolę dźwięku. Zastosowane ustroje precyzyjnie wyrównują charakterystyki częstotliwościowe i pogłosowe dostosowując je do wymogów idealnego miksu. Całość ukryta jest za elegancką osłoną z materiału zapewniając intymne warunki do tworzenia. Reżyserka posiada kultowy zestaw odsłuchowy - monitory PMC IB1 zasilane wzmacniaczem Briston. To idealne uzupełnienie akustyki. Jego brzmienie jest wyrównane i prawdziwe. 

DSC02574Centrum brzmieniowym jest konsola firmy TL Audio, znanej  ze światowej klasy lampowego brzmienia, którego możemy doświadczyć na 16 kanałach naszego stołu. Dodatkowe możliwości sumowania analogowego z nasyceniem lampowym dają naszym produkcjom tak poszukiwane miękkie a zarazem czytelne brzmienie. Całość kontroluje system ProTools HD będący światowym standardem nagrywania. Zastosowane najnowsze przetworniki HD I/O oferują krystalicznie czystą konwersję przy zachowaniu najniższej na świecie latencji. Okablowanie, na które składa się ponad 2 km kabli, spięte jest w reżyserni w dwóch krosownicach Neutrick, po 96 wejść/wyjść każda. Pozwala to bardzo elastycznie ustawiać routing sygnałów i podpinać zewnętrze urządzenia tak, by zwiększyć komfort tworzenia. Do dyspozycji są również zewnętrzne preampy, procesory i efekty analogowe. Wśród nich m.in. znana i ceniona polska konstrukcja LoopTrotter Monster czy amerykański UAD 4-710. 

Główne pomieszczenie do nagrywania to duża i przyjemna - zarówno od strony akustycznej jak i wizualnej - przestrzeń. Podobnie jak w reżyserni, stworzone warunki akustyczne są dostoswane do wymogów tworzenia. Nagrywane tutaj instrumenty czy wokale brzmią bardzo szeroko dzięki kontroli akustyki głównie poprzez dyfuzję, zamiast pochłanianie. Dodatkowo, dzięki ruchomym panelom,  istnieje możliwość zmiany akustyki. Pozwalają one na kontrolę stosunku dźwięku bezpośredniego i rozproszonego. Stwarza to nieograniczone możliwości kreowania brzmienia, które spełni wymagania nawet najbardziej wybrednych. Jednak nie tylko walory akustyczne są mocną stroną tego pomieszczenia. Bardzo istotnym jest także walor estetyczny. Wyjątkowy klimat powstał tu dzięki zastosowaniu eleganckich materiałów oraz efektowego oświetlenia pozwalającego na grę światłocieniem. 

Do rejestracji instrumentów i wokali wykorzystujemy najlepsze mikrofony na świecie. Wymienić tu należy mikrofony Neumana U87, mikrofony stereo Neumann z seri KM, lampowy mikrofon Peluzo P67, mikrofony wstęgowe Royera R122, klasyczne i bezcenne mikrofony stereo DPA oraz AKG C-414. Taki zestaw pozwala osiągnąć Jakość przez duże „J” i daje szansę na nieograniczone eksperymenty w poszukiwaniu tego jednego, jedynego brzmienia. Nie należy w tym miejscu zapominać również o klasycznych wołach roboczych bez których praca byłaby niemożliwa. W gotowości czekają tak klasyczne konstrukcje jak Shure SMy57, Bety52 oraz Sennheisery z serii 9xx.

Jednocześnie, oprócz głównego studia nagraniowego, stworzone zostało dodatkowe, mniejsze i mocno wytłumione pomieszczenie. Pozwala ono na rejestracje instrumentów, przy których nie jest potrzebna dodatkowa odpowiedź pomieszczenia. Dzieki połączeniu wszystkich pomieszczeń przez krosowniece oraz zapewnieniu komunikacji wizualnej pomiędzy każdym z nich, możliwe jest nagrywanie na tzw. „setkę” z zachowaniem warunków dobrego odseparowania od siebie instrumentów.

Każdy z elementów studia został tak zaprojektowany aby stworzyć najwyższą jakość, dać artystom duże możliwości eksperymentowanie i tworzenia brzmienia oraz zapewnić komfort twórczy. Dzięki temu tworzone przez nas nagrania są jedyne i niepowtarzalne, zarówno kompozycyjnie jak i brzmieniowo.

{gallery}galerie/studio{/gallery}

Acousticity sp. z o.o. sp. k.
Sokołowska 9/19
01-142 Warszawa
NIP: 5272684274
REGON: 146326027
KRS: 0000434074